Folkemødet efter aflysning: ”Vi kommer ud med skindet på næsen”

10. august 2020 kl. 04.00
Det ender med et underskud, når vi har fået gjort det hele op. Men hjælpepakkerne gør, at vi kommer ud med skindet på næsen.
Jørgen HK Jepsen
Souschef, Foreningen Folkemødet
”Vi lander uden tvivl med et underskud, men hjælpepakkerne gør, at vi kan komme videre.”
Sådan lyder meldingen fra Jørgen HK Jepsen, souschef for Foreningen Folkemødet.
Han har sammen med de kolleger, der ikke har været hjemsendt, arbejdet på alt det, der hører med til at aflyse et Folkemøde med 65.000 besøgende og mere end 1.200 deltagende foreninger, virksomheder, interesseorganisationer og politiske partier.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt
Bolette Bramsen80 årI dag
Forfatter, fhv. forlagsredaktør
Erik A. Nielsen85 årI dag
Professor emeritus, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab, Københavns Universitet, forfatter
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
















