Benny Engelbrecht
Peter Juel-Jensen
Kirsten Normann AndersenHer er udvalget, der skal vurdere folketingsvalget

Tirsdag trådte det nye folketing sammen for første gang efter valget 1. november. Her blev Søren Gade (V) valgt som midlertidig formand for Folketinget, og et foreløbigt udvalg til prøvelse af valgene blev nedsat med Benny Engelbrecht (S) i spidsen.
Det oplyser Folketinget.
Opgaven for Udvalget til Prøvelse af Valgene er efter et folketingsvalg blandt andet at undersøge, om valget af hver kandidat lever op til grundloven og valgloven og behandle eventuelle klager over valgene.
Udvalget består af følgende repræsentanter for partierne:
- Benny Engelbrecht (S), formand
- Annette Lind (S)
- Jens Joel (S)
- Mette Gjerskov (S)
- Kasper Sand Kjær (S)
- Anne Paulin (S)
- Malte Larsen (S)
- Peter Juel-Jensen (V)
- Preben Bang Henriksen (V)
- Jan E. Jørgensen (V)
- Kristian Klarskov (M)
- Kirsten Normann Andersen (SF)
- Karina Lorentzen Dehnhardt (SF)
- Hans Kristian Skibby (DD)
- Kenneth Fredslund Petersen (DD)
- Ole Birk Olesen (LA)
- Mai Mercado (K)
- Jette Gottlieb (EL)
- Christian Friis Bach (R)
- Peter Seier Christensen (NB)
- Pia Kjærsgaard (DF)
Efter Udvalget til Prøvelse af Valgene har undersøgt valget, afgiver de en indstilling til Folketinget om, hvorvidt valget af hver enkelt kandidat kan godkendes eller ej.
Hvis en valgt kandidat ikke er i stand til eller ikke ønsker at modtage mandatet, undersøger Udvalget til Prøvelse af Valgene, om der er grundlag for at godkende stedfortræderen.
Folketingets andet møde afholdes onsdag 16. november. Her skal Folketinget stemme om godkendelse af folketingsvalget efter indstilling fra det foreløbige udvalg. Derudover skal Folketingets formand, fire næstformænd og tingsekretærer vælges.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel






















