
22. november 2021 kl. 16.51
Højskolesangene har runget højt og genvundet de danske hjerter, mens corona, hjælpepakker og sundhedsfaglige retningslinjer det seneste år har domineret i alle dele af samfundet.
Med hverdagen så småt tilbage og en god økonomi på sin plads opsiger generalsekretær for højskolerne Elsebeth Gerner Nielsen nu sin stilling. Det sker efter aftale med bestyrelsen, oplyser Folkehøjskolernes Forening.
Elsebeth Gerner Nielsen efterlader dermed nu en åben post som generalsekretær. Indtil hendes afløser er fundet udfylder chefkonsulent Thor West Nielsen hendes stol.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet
















