Om
Lisbeth Trinskjær
Magnus Heunicke
Lisbeth TrinskjærLisbeth Trinskjær
Formand for Højskolerne, Fonden Ungdomsøen og naturnationalpark på Kalvebod Fælled, næstforperson, 2030-panelet, Policy Fellow, Dronning Mary's Center, Københavns Universitet, bestyrelsesmedlem, Center for Ungdomsforskning
Journalistisk grunduddannelse (Pressens Uddannelsescenter 1999)
17. januar 1969
Magnus HeunickeHøjskolernes formand udpeget som formand for ny naturnationalpark

3. juni 2025 kl. 15.50
Hun er formand for Højskolerne, formand for Ungdomsøen og næstforperson for 2030-panelet.
Lisbeth Trinskjær er en kvinde med mange jern ilden, og nu får hun et mere. For miljøminister Magnus Heunicke (S) har netop udpeget hende som bestyrelsesformand for den nye naturnationalpark, der skal åbne på Kalvebod Brygge i 2030.
Det skriver Miljø- og Ligestillingsministeriet i en pressemeddelse tirsdag.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt
Charlotte Korsager Winther60 årI dag
Kommunikationschef, Villum Fonden og Velux Fonden
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Preben Kjær85 årI dag
Fhv. direktør i Dansk Automobilhandlerforening og informationschef, SAS, fhv. kommunikationsrådgiver

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel

















