Engel-Schmidt kritiseres for spareplan på “en af demokratiets kronjuveler”

21. august 2025 kl. 05.00
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) har præsenteret en spareplan, som svækker arbejdet for demokratisk dannelse og tilgængeliggørelse af viden meget hårdt.
Sådan lyder kritikken fra tillidsrepræsentanterne hos Det Kgl. Bibliotek, som også har skrevet et åbent brev til kulturministeren. De kalder planen et “massivt økonomisk angreb på en af demokratiets kronjuveler”, og de håber, at brevet også bliver læst af kulturordførerne på Christiansborg.
“Det er en helt vild besparelse, som skærer næsten ti procent af vores økonomi, og planen lanceres helt uden debat. Derfor bliver vi nødt til at råbe op, når ingen andre vil,” siger Niels Bønding, der er specialkonsulent og tillidsrepræsentant med base i Aarhus.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt
- Lill Rastad Bjørst50 år
I dag
Forskningsleder, Green Societies, Lektor og forskningsgruppeleder, Aalborg Universitet, Associeret professor, AAU Arctic
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
Lars Eskesen80 årI dag
Fhv. formand, Nordea Invest, fhv. direktør, SDS, fhv. formand, Danmarks Sparekasseforening, fhv. næstformand, Arken

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
















