Bliv abonnent
Annonce

Jelved tror på medieforlig inden sommerferien

Kulturminister Marianne Jelved (R) tror fortsat, at partierne når til enighed om medieaftalen inden sommerferien.
Kulturminister Marianne Jelved (R) tror fortsat, at partierne når til enighed om medieaftalen inden sommerferien.Foto: Camilla Kongsted/Altinget.dk
12. juni 2014 kl. 04.00

Der er en god stemning omkring bordet, og vi har haft nogle gode drøftelser. Derfor håber og tror jeg, at vi kan få landet et bredt forlig inden sommerferien.

Marianne Jelved (R)
Kulturminister
Det er godt to måneder siden, at kulturminister Marianne Jelved (R) skød de formelle forhandlinger om den nye medieaftale i gang i Kulturministeriet på Gammel Strand.

Selv om flere af Folketingets medieordførere var ude med kritiske kommentarer om især DR inden forhandlingsstart, er forhandlingerne dog ifølge Altinget | Kulturs oplysninger forløbet roligt.

Og kulturministeren selv tror fortsat på en aftale inden sommerferien, som fra begyndelsen af har været hendes egen arbejdsdeadline.

"Der er en god stemning omkring bordet, og vi har haft nogle gode drøftelser. Derfor håber og tror jeg, at vi kan få landet et bredt forlig inden sommerferien. Men jeg presser ikke nogen, og vi behøver ikke at blive færdige der, så vi tager den tid, der skal til," siger Marianne Jelved.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026