Koda advarer: Lukning af FM-båndet bliver dyrt for rettighedshavere

10. april 2018 kl. 04.00
Hvis noget bliver spillet i Danmark, har vi styr på rettighedshavernes tilgodehavende. Men hvis licenseringen kommer til at foregå i Turkmenistan eller Bulgarien, så har vi meget mindre kontrol, og så vil indtægterne falde.
Anders Lassen
Direktør, Koda
Musikken spiller i Danmark som aldrig før. Og det er til stor gavn for komponister og sangskrivere, der via Koda får udbetalt rettighedspenge for afspilninger og koncerter.
I 2017 omsatte Koda for lige over en milliard kroner, viser organisationens årsrapport. Året før havde Koda indtægter for 860 millioner kroner.
”Det er jo altid rart med rekorder, og vi har seriøs vækst på alle områder,” siger Anders Lassen, der er direktør i Koda.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
- Elsebeth Gerner: Kultur skal spille en central rolle i fremtidens velfærdspolitik


















