Koda-direktør får europæisk toppost: ”Ophavsret er blevet en europæisk kampplads”

17. maj 2018 kl. 05.00
I min bog er liberalisme en anerkendelse af ophavsret og privat intellektuel ejendomsret, som kan handles med og dermed styrke økonomien.
Anders Lassen
Direktør i Koda og nyvalgt formand for Gesac
Siden 1926 har Koda varetaget og forvaltet rettigheder for komponister og sangskrivere i Danmark, samt sikret betaling, når medlemmernes musik er blevet spillet i det offentlige rum.
Men knap hundrede år - og et hav af nye medieplatforme - senere må man erkende, at rettighederne ikke kan forvaltes alene fra Danmark.
”I dag er det langt mere end halvdelen af beslutningerne på vores område, som bliver truffet i Bruxelles,” siger Anders Lassen, der i otte år har stået i spidsen for Koda.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel



















