Bliv abonnent
Annonce

Krisen kradser hos Nye Borgerlige: Flere end 5.000 medlemmer er smuttet siden januar

Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Nye Borgerlige har de seneste år brystet sig af at være blevet Danmarks tredjestørste parti, når det gælder antal medlemmer.

Men siden valget er medlemmerne flygtet væk fra partiet, viser den seneste gennemgang af partiets regnskab. Helt konkret er medlemstallet svundet ind fra 11.815 i januar til cirka 6.500 her i oktober.

Vi har haft et afskyeligt forår for at sige det mildt.

Pernille Vermund (NB)
Partiformand

Ifølge partiformand Pernille Vermund er det ”åbenlyst for de fleste”, hvorfor medlemmerne er smuttet i så høj fart de seneste måneder.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026