30. marts 2015 kl. 13.25
Kristeligt Dagblad har fundet sig en ny tovholder på de udenlandske nyhedshistorier.
Fra 30. april er Kerrin Linde ansat som udenlandsredaktør. Det skriver Journalisten.
Kerrin Linde kommer fra en stilling som nyhedsredaktør på Ritzau. Den har hun bestredet siden 2008, og inden da var hun souschef på nyhedsbureauets udlandsredaktion.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Kultur fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




















