Om
Erik Bjerager
Erik BjeragerKristeligt Dagblads topchef må opgive præsidentpost i WEF
5. juni 2015 kl. 14.04
Kristeligt Dagblads chefredaktør og adm. direktør Erik Bjerager har været en del af WEF's bestyrelse siden 2001 og blev i 2011 valgt som formand for World Editors Forum (WEF). Efter fire år på posten må han opgive den til den 55-årige brasilianer Marcelo Rech. Det skriver Danske Medier.
Den nye formand blev valgt på World Editors Forums kongres i Washington. Bjerager forbliver dog i World Editors Forums ledelse som den ene af to vicepræsidenter.
Erik Bjerager har været chefredaktør for Kristeligt Dagblad siden 1994 og blev adm. direktør året efter.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret

















