
22. september 2025 kl. 02.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Jeg er blevet overrasket over, at debatten om at styrke et kulturliv i krisetid især har fået fokus på, at kunst ikke skal sættes foran en særlig holdning, eller at noget bestemt kulturliv er bedre end andet.
Altså en debat, der trækker meget i retning af, at kulturoprustning betyder autoritært styret og tænkt kultur.
Som vi vel bedst kender det fra diktatorer og uhyggelige historiske eksempler. Måske fordi jeg er formet af et dansk kulturliv, der betyder alt andet, end at man skal mene og handle ens, har jeg hørt det helt anderledes.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret

















