Den nuværende presse- og kulturchef på den danske ambassade i Berlin, Per Erik Veng, får nyt arbejde til efteråret. Han bliver chef for Kulturinstituttet i Bruxelles, som opgraderes til at dække såvel Benelux-landene som det tyske sprogområde, dvs. Tyskland, Østrig og Schweiz.
Han har været seks år på ambassaden i Berlin og arbejdet med internationalt samarbejde, med kulturudveksling og formidling af dansk kunst, kultur og kreativitet. Tidligere har han i 19 år arbejdet som kunstnerisk og administrativ chef for DR Symfoniorkestret og DR-korene.
Kulturinstituttet arbejder på at styrke indsatsen for, at danske kulturaktører kommer med i de samarbejder, der giver øget adgang til de finansieringsmuligheder, som EU-systemet rummer. Hovedkontoret er placeret i København og instituttet har afdelinger i Skt. Petersborg, Riga, Warszawa og Bruxelles.
"Vore nabolande mod syd er nogle af de vigtigste markeder for dansk kultur. Der er et stort og meget rigt kulturliv samt en omfattende interesse og nysgerrighed – også i forhold til Danmark. Kulturen er i dag endnu væsentligere end nogen sinde i forhold til at skabe sammenhængskraft for et land i interaktion med den omgivende verden - især med de omfattende udfordringer, den gamle europæiske verden står overfor,” udtaler han i en nyhed på instituttets hjemmeside.
Kulturinstituttet har tidligere haft chefer som Else Christensen-Redzepovic og Klaus Bondam. Per Erik Veng tiltræder stillingen 1. september.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Flertallet bag koranloven forsvandt på valgnatten. Men nu vil SF alligevel holde hånden under den
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt



















