L 70 (Kulturministeriet)
Med lovforslaget ønsker regeringen at implementere dele af Medieaftale 2023-2026: Samling om frie medier og stærkt dansk indhold af 14. juni 2023.
Med henblik på at styrke produktionen af danske indhold indføres der med lovforslaget en kulturbidragsordning, som forpligter udbydere af on demand-streamingtjenester til at bidrage til dansk indholdsproduktion samtidig med, at de tjenesteudbydere, der investerer i dansk indhold, tilgodeses.
Kulturbidragsordning vil generere et provenu, der skal gå til fremme af dansk indhold, herunder til produktion af nye danske film, serier og dokumentarer. Loven skal træde i kraft d. 1. januar 2024 med henblik på, at kulturbidraget kan forfalde til betaling første gang i 2025.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”















