
Første gang, jeg mødte Lars Findsen, var i 1995. Han var ministersekretær i Justitsministeriet. Jeg var ung journalistpraktikant på Politiken og var dukket op i ministeriet for at skrive om en lukket og magtfuldkommen kultur.
Dengang anede jeg selvfølgelig ikke, at Lars Findsen var en del af løsningen på de problemer, vi skrev lange artikler om. Han repræsenterede en moderne og mere åben tilgang – og præcis derfor skulle han i de følgende år blive en af de mest magtfulde embedsmænd i Danmark.
Lars Findsen var en del af en generation af unge, ambitiøse embedsmænd, der måske bedre end deres forgængere forstod, at mediehåndtering også var en vigtig del af at servicere en minister
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel




















