Om
Lars Henrik Munch
Lars Henrik Munch
Formand, Politiken-Fonden og Politiken Holding, Louisiana Museum of Modern Art, Museumsfonden af 7. december 1966, Louisiana-Fonden, BRFfonden, BRFholding, BRFinvest, Fonden for Håndværkskollegier, næstformand, Novo Nordisk Fonden
cand.merc. (Handelshøjskolen i København 1984)
15. april 1959
Lars Munch får toppost i Løgismose/Meyer-fusion
16. januar 2015 kl. 17.15
Lars Munch får endnu en bestyrelsespost at se til.
I følge netmediet Fødevarewatch bliver han ny bestyrelsesformand for selskabet L+M Aps, der er en fusion af de to fødevarevirksomheder Løgismose og Meyer.
Lars Munch har tidligere været direktør for JP/Politikens Hus, hvor han i dag er bestyrelsesformand. Herudover er han også formand for Louisiana Museum, BRFfonden og SOS Børnebyerne.
Direktionen for det nye selskab L+M aps består af økonomidirektør Henrik Vildenfeldt, driftsdirektør Steen Aalund Olsen og adm. direktør Steen Halbye. Det er i følge Fødevarewatch endnu usikket, om der kommer yderligere tilføjelser til direktionen.
Læs også: Nye partnere i Meyer/Løgismose-fusionen.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles

















