Mediepris til Version2 fra Teknologiens Mediehus
Det skete i Altingets gård i København, da priserne til specialmedier blev delt ud. De uddeles af de professionelle, private mediers organisation, Danske Medier.
Prisen får mediets to journalister Mads Lorenzen og Christian Østergaard for afdækning af en sikkerhedsbrist i landets telebutikker.
"Version2-journalisterne Mads Lorenzen og Christian Østergaard modtog Anders Bording Journalistprisen for med skræmmende enkel journalistisk metode at blotlægge og formidle en uigennemskuelig sikkerhedsbrist med skødesløs praksis med sim-kort i telebranchen, der har store konsekvenser for borgernes privatliv," hed det i juryens begrundelse.
Desuden blev også Anders Bordings Mediepris og Idépris uddelt. Medieprisen går til Børneavisen, udgivet af JP/Politikens Hus, for at have skabt et "levedygtigt og inviterende" medie for fremtidens mediebrugere.
Anders Bording Idépris blev tildelt fagbladet går til fagbladet Sygeplejersken for portrætserien "Sygeplejerske under corona".
Indsigt
Charlotte Korsager Winther60 årI dag
Kommunikationschef, Villum Fonden og Velux Fonden
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Preben Kjær85 årI dag
Fhv. direktør i Dansk Automobilhandlerforening og informationschef, SAS, fhv. kommunikationsrådgiver

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel














