24. november 2014 kl. 11.17
Michael Ehrenreich er 60 år og kommer fra en post som direktør i Det Udenrigspolitiske Selskab, hvor han tiltrådte i 2013.
Forud for denne stilling var han i ni år medredaktør på Kristeligt Dagblad. Inden da var han gennem mere end tyve år på Berlingske, hvor han efter en længere årrække som blandt andet udlandskorrespondent i London og Washington D.C. var medlem af chefredaktionen fra 1997 til 2001, og siden chefredaktør indtil 2003.
Den nye hofmarskal tiltræder stillingen 15. februar 2015.
Omtalte personer
Indsigt
Lars Brix75 årI dag
Medierådgiver, fhv. chef, DR Nordjylland, fhv. adm. chefredaktør, Nordjyske
Hans Jørgen Kaptain80 årI dag
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
Cathrine Widunok Wichmand37 årI dag
Partner, Podland, blogger, fhv. radiovært, P3

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
















