Bliv abonnent
Annonce
Om  
Svend Jakobsen
Lars Eskesen

Mindeord: Lars Eskesen om fhv. folketingsformand og sparekassedirektør Svend Jakobsen (S)

31. maj 2022 kl. 19.52

Ved meddelelsen om tidligere minister Svend Jakobsens død går mine tanker især til de to sammenhænge, hvor jeg kom særdeles tæt på Svend.

Som formand for Danmarks Sparekasseforening i sidste halvdel af 80’erne formidlede jeg ansættelsen af Svend som foreningens administrerende direktør.

Meddelelsen herom kom den 16. december 1988 – datoen for Folketingets afslutningsdebat og for tredje behandling af forslaget om Sparekassernes mulighed for at omdanne sig fra selvejende institutioner til aktieselskaber.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026