2. oktober 2024 kl. 12.17
Nu har Sven lukket sine øjne, ikke flere kloge ord, ikke flere smil.
Sven Burmester var som jeg kemiker, han kom verden rundt med sin viden om naturvidenskab. Hjemme i mit køkken har jeg et salatsæt af træ med motiver af arbejdende mennesker fra Andesbjergene. Det sæt fik jeg af Sven en gang for mere end 50 år siden.
Verdensbanken blev hans skæbne, McNamara var chef og han spurgte en dag Sven, der var hans nærmeste rådgiver, om det ikke var verdens bedste job. Nej var svaret, det allerbedste var at undervise unge mennesker i kemi og fysik på højsletterne i Peru.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt
Bolette Bramsen80 årI dag
Forfatter, fhv. forlagsredaktør
Erik A. Nielsen85 årI dag
Professor emeritus, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab, Københavns Universitet, forfatter
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret















