Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jane Mylenberg
Mikkel Bohm

Museumsdirektør indtræder i Ungdomsbureauets bestyrelse

Jane Mylenberg bliver en del af bestyrelsen for Ungdomsbureauet, der blandt andet afholder Ungdommens Folkemøde.
Jane Mylenberg bliver en del af bestyrelsen for Ungdomsbureauet, der blandt andet afholder Ungdommens Folkemøde.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
4. januar 2023 kl. 11.46

Inden årsskiftet udvidede organisationen Ungdomsbureauet sin bestyrelse med et ekstra medlem.

Det drejer sig om kunsthistoriker og museumsdirektør Jane Mylenberg, oplyser Ungdomsbureauet i en pressemeddelelse.

46-årige Jane Mylenberg er direktør for museet Enigma, der tidligere gik under navnet Post- og Telemuseet. Derudover er hun formand for foreningen af Brobyggerne og forfatte til en bog om danske blomstermalere.

Nu skal hun være del af den seks personer store bestyrelse for Ungdomsbureauet, der har Astra-direktør Mikkel Bohm i spidsen. 

"Med Jane får Ungdomsbureauets bestyrelse tilført en virkelig god kapacitet med stor erfaring og et hjerte der brænder for kulturliv og civilsamfund. Det kommer uden tvivl til at styrke det strategiske arbejde i bestyrelsen," skriver formanden om tilføjelsen af Jane Mylenberg i bestyrelsen. 

Ungdomsbureauet er en nonprofitorganisation, der blandt andet står for afholdelsen af Ungdommens Folkemøde samt talerskolen Røst.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026