Når isbjørnen skal udflyttes til Djurs

Det bliver vores opgave at markedsføre Det Grønne Museum som en enhed – også for de lokale på Djursland, som skal se, vi nu er noget andet og noget mere end det landbrugsmuseum, som mange kender i forvejen.
Anne Bjerrekær
Direktør, Det Grønne Museum
"Det er noget af en opgave, vi har fået med at flytte et museum herover til Auning. Jeg er dog kommet ind på et tidspunkt, hvor der lå en plan for, hvordan det her skulle gribes an," siger Anne Bjerrekær, direktør for nyskabelsen Det Grønne Museum.
Det kan der være noget om. Ugen før er en isbjørn blevet hejset ud af 1. sal på det tidligere Dansk Jagt- og Skovbrugsmuseum i Hørsholm, og det var kun én blandt 20.000 genstande, der skulle vestpå. Her er det moderne museum blevet til som en fusion mellem museet i Nordsjælland og Dansk Landbrugsmuseum i Auning.
"Jeg synes grundlæggende, det er en god ting med udflytning til Jylland. Museumsområdet er selvfølgelig specielt i forhold til andre myndighedsopgaver, men hvorfor ikke, så længe det giver mening. Vi har i hvert fald gang i en rigtig god proces her," mener Anne Bjerrekær.
Indsigt
Lars Brix75 årI dag
Medierådgiver, fhv. chef, DR Nordjylland, fhv. adm. chefredaktør, Nordjyske
Hans Jørgen Kaptain80 årI dag
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
Cathrine Widunok Wichmand37 årI dag
Partner, Podland, blogger, fhv. radiovært, P3

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
















