
24. januar 2024 kl. 13.40
Der er dømt formandsrokade hos arbejderbevægelsen.
Næstformand i Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH), Nanna Højlund, overtager formandsposten på Arbejdermuseet efter Morten Skov Christiansen, der er fagbevægelsens formand.
Det skriver Nanna Højlund på LinkedIn.
"Jeg et både meget stolt og glad over at overtage rorpinden på Arbejdermuseet. Tak for den varme velkomst, og tak til Morten Skov Christiansen for at give mig opgaven," skriver hun.
Nanna Højlund er uddannet pædagogmedhjælper. Hun er desuden formand for sosu-uddannelserne i København og har tidligere været forkvinde for Kvinderådet fra 2015 til 2022.
Læs også
Indsigt
Lars Brix75 årI dag
Medierådgiver, fhv. chef, DR Nordjylland, fhv. adm. chefredaktør, Nordjyske
Hans Jørgen Kaptain80 årI dag
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
Cathrine Widunok Wichmand37 årI dag
Partner, Podland, blogger, fhv. radiovært, P3

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret

















