Om
Lars Højer
Henriette Dudek Povlsen
Rane Willerslev
Lars Højer
Henriette Dudek Povlsen
Rane WillerslevNationalmuseet rykker rundt i ledelsen
25. februar 2021 kl. 10.36
Lars Højer er ansat som vicedirektør for forskning, samling og bevaring på Nationalmuseet. Samtidigt er Henriette Dudek Povlsen udpeget til vicedirektør for museer og slotte. Det skriver museet i en pressemeddelelse.
Ansættelserne er led i en udvikling af museet i med målet om at gøre historien vedkommende for flere danskere.
"Direktionens nye sammensætning, med fokus på et levende forskningsmiljø og flere kommercielle kræfter, kommer til at styrke Nationalmuseets position i de kommende år," siger direktør Rane Willerslev.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel



















