Nota åbner første kontor i Nakskov

21. januar 2019 kl. 02.00
Lokale medarbejdere fra Lolland-Falster og omegn behøver ikke længere tage turen hele vejen til København for at arbejde ved Nota.
For det nationale bibliotek og videncenter for mennesker med læsevanskeligheder har åbnet sit første kontor i Nakskov, indtil resten af organisationen rykker til det gamle rådhus i Nakskov i oktober 2019.
”Vi vil gerne spare de lokale medarbejderes tur til København hver dag,” fortæller direktør Michael Wright i en pressemeddelelse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt
Bolette Bramsen80 årI dag
Forfatter, fhv. forlagsredaktør
Erik A. Nielsen85 årI dag
Professor emeritus, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab, Københavns Universitet, forfatter
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret















