Om
Cathrine Holm-Nielsen
Per Lindegaard Hjorth
Cathrine Holm-Nielsen
Per Lindegaard HjorthNy formand for Kommunikation og Sprog
15. november 2021 kl. 19.20
Det oplyser forbundet i en pressemeddelelse. Cand.ling.merc. Cathrine Holm-Nielsen (41) blev valgt i weekenden.
Hun kommer fra en stilling som chef for Global Talent Acquisition hos Leo Pharma og har længe været aktiv i forbundet som medlem af hovedbestyrelsen.
Cathrine Holm-Nielsen ønsker at gøre relevansen af Kommunikation og Sprog som fagforbund mere klar i offentligheden:
"Vi skal engagere flere KS-stemmer, vi skal udvikle, hvor der er potentiale," sige hun i anledning af sit valg til ny formand.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026


















