31. oktober 2017 kl. 09.24
37-årige Kaare Sørensen, der er redaktør for sociale medier på TV 2, er valgt som ny formand for Cavling-komiteen, som udpeger den årlige vinder af Cavling-prisen. Kaare Sørensen er tidligere journalist på bl.a. Altinget, hvor han bl.a. medvirkede til konceptudvikling.
Kaare Sørensen afløser Ida Ebbensgaard, der har valgt at trække sig fra formandskabet af personlige årsager. Det skriver Dansk Journalistforbund.
Cavlingprisen for 2017 bliver uddelt 5. januar 2018. Forslag til prismodtagere skal være indsendt senest 6. november klokken 12:00.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret






















