Noemi KatznelsonNordea-fonden og Tietgenfonden øger fokus på natur og børn med nye i bestyrelsen

Når Tietgenfonden og Nordea-fonden i fremtiden skal uddele fondsbevillinger, bliver det med ny ekspertviden ved ledelsesbordet.
Noemi Katznelson og Søren Hald er nemlig trådt ind i fondsbestyrelserne.
Det oplyser organisationerne i en pressemeddelelse.
Noemi Katznelson er professor på Institut for Kultur og Læring ved Aalborg Universitet. Hendes forskning har særligt fokus på børn og unges trivsel.
Søren Hald er skovrider i Naturstyrelsen, som han har være tilknyttet i 22 år. Han har tidligere været tilknyttet Danida's Center for skovfrø.
Ifølge pressemeddelelsen er "Katznelson og Hald valgt på baggrund af stærke kompetenceprofiler og stor faglighed inden for børn og unge samt natur og friluftsliv."
Nordea-fonden forventer i 2024 at uddele 850 millioner kroner til almennyttige projekter, der fremmer gode liv inden for sundhed, motion, natur og kultur, mens Tietgenfonden støtter virkelyst og vækst i dansk erhvervsliv med 40 millioner kroner årligt.
Indsigt
Charlotte Korsager Winther60 årI dag
Kommunikationschef, Villum Fonden og Velux Fonden
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Preben Kjær85 årI dag
Fhv. direktør i Dansk Automobilhandlerforening og informationschef, SAS, fhv. kommunikationsrådgiver

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
















