Nyt forbund skal give fitness- og golfudbydere politisk indflydelse

Foto: Andrew Boyers/Ritzau Scanpix
23. oktober 2018 kl. 11.00
”Vi finder det helt naturligt, at vores erfaringer og faciliteter bliver bragt i spil. Derfor ser vi et behov for at gå sammen og markere, hvilken værdi den private idræt skaber,”
Morten Brustad
Formand for Det Private Idrætsforbund og branchedirektør i Dansk Fitness og Helse Organisation
Når debatten om idrætsdeltagelse florerer på Christiansborg eller i lokale byråd, føler private udbydere sig tit overset af politikerne.
Derfor vil Det Private Idrætsforbund, der samlet repræsenterer 700.000 danskere inden for golf, dans og fitness, forsøge at få en større stemme i motionsdebatten.
Det nystiftede forbund vil således yde indflydelse på løsningerne til, hvordan Danmark får flere borgere til at dyrke en sund livsstil med masser af bevægelse, forklarer Morten Brustad, der er valgt som formand for Det Private Idrætsforbund:
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Kultur fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel



















