Ordførere svarer på kritik af kulturpolitikken

Problemet er, at ingen ønsker at tale omfordeling. Det er tabu. Kulturpolitik handler i dag kun om flere penge eller at blive stående på stedet.
Mette Bock
Kulturordfører, Liberal Alliance
Generelt er der stor konsensus på det kulturpolitiske område i Folketinget. Men han kan ikke regne os med i det billede. Christian S. Nissen har ikke fulgt meget med, hvis man tænker på de debatter og kulturpolitiske diskussioner, som jeg selv og Dansk Folkeparti har rejst de senere år.
Alex Ahrendtsen
Kulturordfører, Dansk Folkeparti
Der er alt for meget fred og fordragelighed til, at kulturpolitikken bliver rigtig interessant. Sådan lød skudsmålet fra DR’s tidligere generaldirektør Christian S. Nissen i et debatindlæg på Altinget: kultur tidligere på ugen.
Udlægningen af den danske kulturpolitik deler vandene blandt kulturordførerne på Christiansborg. Venstre og Socialdemokraterne kan ikke genkende Christian S. Nissens kritik af politikområdet, mens Liberal Alliance og Enhedslisten nikker anerkendende.
”Han har fuldstændig ret,” konstaterer kulturordfører Mette Bock (LA) og forklarer:
”Ingen vil tage noget fra nogen, og derfor bliver dansk kulturpolitik konserverende i stedet for fremadrettet. Det er der ikke megen visionær nytænkning i. Vi svigter dermed det, der kunne blive er langt mere blomstrende og bevægeligt kulturliv.”
Indsigt
Charlotte Korsager Winther60 årI dag
Kommunikationschef, Villum Fonden og Velux Fonden
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Preben Kjær85 årI dag
Fhv. direktør i Dansk Automobilhandlerforening og informationschef, SAS, fhv. kommunikationsrådgiver

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel

















