Bliv abonnent
Annonce

Organisationer: Kulturministeren bør fremrykke lovede ændringer af ophavsretten

Danske Forlag, Dansk Forfatterforening, DPCMO, Copydan Tekst & Node, VISDA, RettighedsAlliancen og Danske Medier presser på for forhandlinger med techgiganter om en ny aftalelicens. 
Danske Forlag, Dansk Forfatterforening, DPCMO, Copydan Tekst & Node, VISDA, RettighedsAlliancen og Danske Medier presser på for forhandlinger med techgiganter om en ny aftalelicens. Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix
30. august 2023 kl. 05.00

Regeringen og kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) bør fremrykke sin tidsplan for at justere lovgivningen om ophavsret.

Her bør der skæres ind til benet blandt de talrige forslag fra kulturlivet og i første omgang fokuseres på at etablere en ny aftalelicens, som skal modvirke techgiganters frie brug af rettighedsbeskyttet materiale.

Licensordningen er særligt presserende, fordi udviklingen af kunstig intelligens tager fart.  

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026