Per ClausenPer Clausen valgt som Enhedslistens nye EP-spids

Når der til næste forår skal føres kampagne for Enhedslisten ved valget til Europa-Parlamentet bliver det med Per Clausen som spidskandidat.
Det ligger nu fast efter partiets årsmøde i weekenden.
Her godkendte partiets medlemmer endegyldigt kandidatlisten, der har den tidligere folketingspolitiker og nuværende rådmand i Aalborg i top. Frederikke Hellemann, Nana Højlund og Ludvig Goldschmidt følger efter i den nævnte rækkefølge.
Listens rækkefølge er også bestemt af medlemmerne, der forud for mødet havde udvist massiv opbakning til Per Clausen i en urafstemning.
Den 68-årige politiske veteran fik således over halvdelen af alle stemmerne og mere end dobbelt så mange som Frederikke Hellemann, der fik næstflest.
Per Clausen skal nu forsøge at fastholde partiets ene mandat i Europa-Parlamentet, som i øjeblikket besættes af Nikolaj Villumsen. Han genopstiller ikke, da han er faldet for partiets interne rotationsregler.
Indsigt
- Lill Rastad Bjørst50 år
I dag
Forskningsleder, Green Societies, Lektor og forskningsgruppeleder, Aalborg Universitet, Associeret professor, AAU Arctic
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
Lars Eskesen80 årI dag
Fhv. formand, Nordea Invest, fhv. direktør, SDS, fhv. formand, Danmarks Sparekasseforening, fhv. næstformand, Arken

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
















