
Forsvarskommandoen skal på jagt efter en ny pressechef, da Karsten Nielsen stopper efter otte år på posten.
Det skriver han i et opslag på LinkedIn.
Den afgående pressechef oplyser, at han stoppede i stillingen for nogle måneder siden for at tilbringe tid med sin familie.
"Jeg er stolt over, at have været med til at kæmpe for noget, der er større end en selv igennem en tid, hvor den sikkerhedspolitiske situation blev radikalt forandret og verden mere og mere spændt," skriver Karsten Nielsen i opslaget.
Forsvarskommandoen er Danmarks overordnede militære kommandomyndighed, der består af de stabe og kommandoer, som i praksis opbygger og leder de militære enheder.
Karsten Nielsen har på nuværende tidspunkt ikke nogen ny stilling i sigte.
Tidligere har han været ansat otte år som redaktør på TV 2 News og er uddannet journalist fra Syddansk Universitet.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel


















