Bliv abonnent
Annonce
Om  
Karsten Nielsen

Pressechef i Forsvaret stopper

Forsvarskommandoens pressechef stopper. 
Forsvarskommandoens pressechef stopper. Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget

Forsvarskommandoen skal på jagt efter en ny pressechef, da Karsten Nielsen stopper efter otte år på posten.

Det skriver han i et opslag på LinkedIn. 

Den afgående pressechef oplyser, at han stoppede i stillingen for nogle måneder siden for at tilbringe tid med sin familie.

"Jeg er stolt over, at have været med til at kæmpe for noget, der er større end en selv igennem en tid, hvor den sikkerhedspolitiske situation blev radikalt forandret og verden mere og mere spændt," skriver Karsten Nielsen i opslaget.

Forsvarskommandoen er Danmarks overordnede militære kommandomyndighed, der består af de stabe og kommandoer, som i praksis opbygger og leder de militære enheder.  

Karsten Nielsen har på nuværende tidspunkt ikke nogen ny stilling i sigte. 

Tidligere har han været ansat otte år som redaktør på TV 2 News og er uddannet journalist fra Syddansk Universitet. 

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026