26. juni 2014 kl. 15.00
Priserne overrækkes af H.K.H. Prins Henrik på Kongeskibet i dag. Modtagerne af Kong Frederik den Niendes Hæderspris for fortjenstfuld indsats er:
-Dansk Smykkekunst A/S (Herlev), der er en lille familievirksomhed, som fremstiller unikt designede smykker. Virksomheden er flere gange blevet kåret til Gazelle virksomhed.
-Weibel Scientific A/S (Allerød), der er en dansk ingeniørvirksomhed, der udvikler og producerer højteknologiske radarer til brug i rumforskning, flyindustri, forsvar samt politi.
-Arla Foods (Viby J), global mejerikoncern, der bl.a. er en af verdens største økologiske mejerikoncerner.
-Zebra A/S (København), der er ejer af Tiger-kæden, er på få år vokset fra at være en lille dansk virksomhed til en global detailkæde.
-3Shape Holding A/S (København), der producerer sofistikerede 3D-scannere og software til høreapparat- og dentalindustrien.
Artiklen var skrevet af
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham


















