Om
Rane Willerslev
Helle Øbo
Rane Willerslev
Helle ØboNationalmuseets direktør er ny ambassadør for Askovfonden

12. april 2023 kl. 15.40
Rane Willerslev, direktør for Nationalmuseet, er ny ambassadør for Askovfonden. Han skal være med til at støtte fondens indsatser for udsatte mennesker. Det skriver Askovfonden i en pressemeddelelse.
"Rane har gennem en årrække haft en vigtig stemme i den offentlige debat, og derfor er vi glade for, at han også vil støtte op omkring Askovfondens arbejde for et mere rummeligt og inkluderende samfund," siger administrerende direktør for Askovfonden Helle Øbo.
Rane Willerslev var som led i udnævnelsen på besøg ved socialpsykiatrien i Askovfonden for at se, hvordan fonden arbejder. Det kalder han for et vildt møde.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret

















