Om
Anne-Mette Villumsen
Dagmar Warming
Anne-Mette Villumsen
Dagmar WarmingRibe Kunstmuseum ansætter ny direktør
4. november 2021 kl. 07.41
Anne-Mette Villumsen er Ribe Kunstmuseums nye direktør.
Det skriver Ribe Kunstmuseum i en pressemeddelelse.
Villumsen kommer fra en stilling som museumleder for Skovgaard Museet i Viborg, hvor hun i 11 år har stået for at lede og udvikle museet. Villumsen har i sit arbejde gjort Skovgaard Museet synligt, både nationalt og internationalt.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”












