S revser Haarders ”revolverpolitik”

Vi har i enighed nedsat Public Service-udvalget, som skal komme med forslag til fremtidens public service. Det arbejde afsluttes i starten af 2017, og det er manglende respekt for forliget – grænsende til misligholdelse – at kulturministeren nu melder ud, at han ikke har tænkt sig at vente så længe
Mogens Jensen (S)
Kultur- og medieordfører
Med forliget blev der bl.a. afsat flere penge til public service-puljen, fastsat nye indholdskrav til DR og skabt enighed om mere dansk drama og mere dansk musik i radioen. DR pålagdes samtidig effektiviseringskrav på 2 procent (svarende til ca. 74.9 milioner kroner).
Aftalepartierne blev desuden enige om at nedsætte et "sagkyndigt udvalg, som skal udarbejde et grundlag for overvejelser om public service-mediernes rolle i samfundet og medieverdenen i de kommende år". Udvalgets arbejde skal efter planen være afsluttet 1. januar 2017.
Socialdemokratiets kultur- og medieordfører Mogens Jensen har prøvet at forhandle medieaftaler på plads med kulturministre som Brian Mikkelsen (K) og Per Stig Møller (K).
Nu tilhører posten Bertel Haarder (V), som ifølge Mogens Jensen imidlertid har anlagt en uhørt konfrontatorisk og kompromisløs tilgang til området.
For mens medieaftalen, der trådte i kraft i 2015, løber helt frem til 2018, er ministeren allerede nu begyndt at rasle med sablen.
Indsigt
Charlotte Korsager Winther60 årI dag
Kommunikationschef, Villum Fonden og Velux Fonden
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Preben Kjær85 årI dag
Fhv. direktør i Dansk Automobilhandlerforening og informationschef, SAS, fhv. kommunikationsrådgiver

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel

















