I bredere kredse genkender mange danskere formentlig Karen-Lise Mynster fra hendes roller i både 'Matador' og 'Krummerne'.
Men også på teatrenes skrå brædder har hun begået sig med succes. I går modtog den 64-årige skuespiller en hæderspris samt 500.000 kroner for sit bidrag til dansk teater af Wilhelm Hansen-fonden, der støtter musik, teater og dans.
"Vi glæder os over at give årets pris til en skuespiller, hvis kunstneriske og etiske niveau gør hende til en målestok for, hvad der sker i dansk teater og film," sagde fondens formand Bjørn Bredal ifølge Politiken ved prisoverrækkelsen.
For tiden er Karen-Lise Mynster fastansat som skuespiller ved Det Kongelige Teater, hvor hun lige nu er aktuel i rollen som Kong Kreon i forestillingen 'Ødipus og Antigone'. Hun er tidligere hædret med flere Reumert-priser, Rungstedlundprisen og Danmarks Teaterforenings pris. Privat har hun i en årrække været gift med skuespiller Søren Spanning med hvem hun har to børn.
Omtalte personer
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
















