Bliv abonnent
Annonce
Anmeldelse af 
Henrik Moltke

Snowden-bog anmeldt: Vellykket indblik i sympatisk nørd, der har skrevet historie

Har seks år med mere eller mindre sensationelle afsløringer af overvågningsprogrammer gjort os tykhudede og paradoksalt nok banet vejen for det, der er værre, spørger Altingets digital-redaktør Henrik Moltke i sin anmeldelse.
Har seks år med mere eller mindre sensationelle afsløringer af overvågningsprogrammer gjort os tykhudede og paradoksalt nok banet vejen for det, der er værre, spørger Altingets digital-redaktør Henrik Moltke i sin anmeldelse.Foto: Justin Sullivan/AFP/Ritzau Scanpix
28. september 2019 kl. 08.00

Det internet, jeg voksede op med, og som havde opdraget mig, var ved at forsvinde. Og med det også min ungdom.

Edward Snowden
Whistleblower

Da jeg første gang fik adgang til Snowdens dokumenter – ikke blot et lille udvalg, men hele arkivet – var det en svimlende oplevelse.

Over for mig sad filminstruktøren og journalisten Laura Poitras, som Snowden i juni 2013 betroede de mange tusind TOP SECRET-stemplede dokumenter, og overvågede mine musebevægelser og søgninger i databasen på en spejlet skærm.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026