Pape kritiserer partimedlems beslutning om ikke at trække sig fra EU-Parlamentet: "Hun er i total fornægtelse"

Det er "dybt bekymrende", at det konservative europaparlamentsmedlem Pernille Weiss er i "total fornægtelse" efter beskyldninger om dårligt arbejdsmiljø.
Sådan lyder det fra Konservatives formand, Søren Pape Poulsen, der nu har meldt ud, at hun nægter at trække sig fra Parlamentet.
"Det, der fylder mest for mig, er, at der er nogle tidligere medarbejdere, som er blevet syge af at arbejde. At hun er i total fornægtelse over det, synes jeg faktisk er dybt bekymrende," udtaler Søren Pape til TV 2.
Pernille Weiss er blevet opfordret til at trække sig, efter en intern undersøgelse af tidligere medarbejdere har konkluderet, at hun har været med til at skabe et "stærkt belastet psykisk arbejdsmiljø".
Tidligere onsdag valgte Weiss at modsætte sig den opfordring, og hun insisterer nu på at blive på posten som europaparlamentsmedlem.
"Jeg er konservativ, og det vil jeg blive ved med at være, så jeg forlader ikke Det Konservative Folkeparti," siger Weiss til TV 2 i programmet "Lippert".
Søren Pape understreger overfor TV 2, at han aldrig har bedt Pernille Weiss om at forlade Konservative, men kun om at trække sig som medlem af Europa-Parlamentet, efter at partiet ikke længere ønsker at genopstille hende.
Efter Pernille Weiss' beslutning om ikke at trække sig vil partileder Søren Pape nu se, "hvad der sker fremadrettet".
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april


















