Serdal Benli
Mette Abildgaard
Leif Lahn JensenStatsrevisorerne udpeger ny formand i Mette Abildgaards fravær

Statsrevisorerne har valgt Serdal Benli (SF) som formand i den periode, Mette Abildgaard (K) er på barselsorlov.
Det skriver Statsrevisorerne i en pressemeddelelse.
Statsrevisorerne har desuden besluttet, at Mette Abildgaard genindtræder som formand, når hun vender tilbage efter sin barselsorlov.
"Vi arbejder som et kollegium, så udskiftningen ændrer ikke på vores fælles indsats og gode arbejde med at få regeringen til at rette op på fejl og mangler i forvaltningen og sikre en fornuftig anvendelse af skatteydernes penge," lyder det fra Serdal Benli.
Serdal Benli har været statsrevisor siden oktober 2022. Han er desuden viceborgmester i Gladsaxe Kommune.
Folketingsmedlem for Konservative Mai Mercado er statsrevisor, mens Mette Abildgaard er på barsel.
Ved mandagens konstituering er Leif Lahn Jensen (S) genvalgt som næstformand. Leif Lahn Jensen har været statsrevisor siden august 2021.
Statsrevisorerne er:
- Serdal Benli (SF), formand
- Leif Lahn Jensen (S), næstformand
- Mikkel Irminger Sarbo (R)
- Lars Christian Lilleholt (V)
- Monika Rubin (M)
- Mai Mercado (K)
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april


















