
Tidligere chefredaktør og direktør for det borgerlige medie Kontrast, Rasmus Ulstrup Larsen, skal fra årets første dag arbejde med presserelaterede opgaver i den værdipolitiske tænketank Prospekt.
Det skriver Tænketanken Prospekt i en pressemeddelelse.
Direktør Søren Peter Hansen glæder sig til samarbejdet:
”Han har i forskellige sammenhænge demonstreret en faglig vidde og prægnans, som vi har behov for i udviklingen af Prospekt. Videre har Rasmus Ulstrup Larsen, som jeg ser det, en god politisk tæft og en god journalistisk pen, hvilket han i større stil blandt andet har vist med bogen 'Tidens Tegn', hvor han beskriver de alvorlige konsekvenser der er ved at vi løsriver os fra hinanden."
Rasmus Ulstrup Larsen tiltræder 1. januar 2025. Han skal beskæftige sig med presserådgivnings- og kommunikationsopgaver, hvor han vil sparre og arbejde sammen med blandt andet direktør Søren Peter Hansen og konsulent Christian Egander Skov.
Rasmus Ulstrup Larsen er tidligere politisk konsulent for Nye Borgerlige og har desuden stået i spidsen for det borgerlige medie Kontrast som direktør og chefredaktør. Samtidig har han været i Altingets spalter som kommentator.
Ifølge manden selv bliver hans opgave at bidrage til, at Prospekts "vigtige arbejde med etik, folkelighed og civilsamfundet, kommer ud og får sat sine aftryk på den offentlige samtale".
Artiklen var skrevet af
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham















