Bliv abonnent
Annonce
Om  
Heidi Robdrup
Bodil Nordestgaard Ismiris

Tidligere Deadline-chef bliver politisk direktør hos Lederne

30. marts 2022 kl. 13.58

Fagforbundet Lederne har ansat Heidi Robdrup som ny politisk direktør.

Det oplyser Ledernes Hovedorganisation.

Heidi Robdrup var indtil januar redaktionschef for programmet Deadline på DR2, som hun havde ledet gennem knap ti år. Hos Lederne skal hun nu lede afdelingen Politik & Presse.

"Jeg glæder mig meget til at arbejde sammen med Heidi Robdrup, der kommer med en betydelig faglig ballast og ledelsesmæssig erfaring," udtaler Ledernes administrerende direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris.

Heidi Robdrup har tidligere ledet DR’s udlandsredaktion, og før hun blev ansat hos DR, var hun blandt andet redaktør på Nyhedsavisen og journalist ved Nordjyske Medier.

Nu skal hun være med til at øge kendskabet til Lederne og arbejde for at udbrede interesserne for organisationens 130.000 medlemmer.

"Det er en på alle måder meningsfuld opgave for mig at bidrage til at skabe mere bæredygtig ledelse og bane vejen for dem, der går forrest. Jeg tror på, at der kan skabes nye synergier mellem presse, public affairs og analyse, så vi i fællesskab kan stå endnu stærkere," lyder det fra Heidi Robdrup.

Heidi Robdrup tiltræder hos Lederne 19. april.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026