Tine Lund-Bretlau er gået selvstændig.
Hun har tidligere været særlig rådgiver for Marianne Jelved (R), som var kulturminister fra 2011 til 2015.
Det oplyser hun på LinkedIn.
Efter mange års erfaring inden for kommunikationsbranchen har Lund-Bretlau valgt at gå selvstændig som rådgiver i kommunikation og public affairs.
En mission, hun ser frem til:
”Opgaverne har allerede givet mig rig mulighed for at bruge mine kompetencer inden for politik, strategisk kommunikation og ledelse, og samarbejdet med kunderne har været både energisk, givende og lærerigt. Det ser jeg frem til endnu mere af,” skriver Tine Lund-Bretlau på LinkedIn.
Lund-Bretlau har blandt andet været pressechef i Teknik- og Miljøforvaltningen i Københavns Kommune fra 2010 til 2013.
Derudover har hun været presse- og kommunikationschef i Børns Vilkår, og senest kommer hun fra en stilling som kommunikationschef i Femern A/S.
Tine Lund-Bretlau oplyser videre, at hun i den kommende tid kommer til at dele lokaler med kommunikationsvirksomheden White Cloud.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet
















