Administrerende direktør og chefredaktør for Sjællandske Medier, Torben Dalby Larsen, kan fortsætte i DR's bestyrelse i de næste fire år.
Venstres medieordfører Ellen Trane Nørby bekræfter over for Mediawatch.dk, at partiet genudpeger Torben Dalby Larsen som deres repræsentant i DR's bestyrelse.
Torben Dalby Larsen har siddet i DR's bestyrelse siden 2007, hvor han første gang blev udpeget af Venstre.
Liberal Alliance har udpeget antropolog Dennis Nørmark, og Enhedslisten har valgt tidligere MF'er og advokat Line Barfod.
Socialdemokraterne og Radikale har ligesom Venstre genudpeget deres repræsentanter. Radikale har genvalgt Public Affairs-direktør hos PrimeTime Kommunikation, Lars L. Nielsen, og Socialdemokraterne genudpeger Trine Gregorius.
DR ledes af en bestyrelse på 11 medlemmer, som vælges for en periode på fire år. Tre medlemmer, heriblandt formanden, bliver udpeget af kulturministeren, seks af Folketinget og to af medarbejderne i DR.
Bestyrelsen er DR's øverste ledelse og har det overordnede programansvar og ansvaret for, at de bestemmelser for DR's virksomhed, der er fastsat i loven og bestemmelser fastsat i medfør af loven, bliver overholdt. Bestyrelsen fastsætter de almindelige retningslinjer for DR's virksomhed og ansætter generaldirektøren og øvrige medlemmer af DR's direktion.
Indsigt
- Lill Rastad Bjørst50 år
I dag
Forskningsleder, Green Societies, Lektor og forskningsgruppeleder, Aalborg Universitet, Associeret professor, AAU Arctic
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
Lars Eskesen80 årI dag
Fhv. formand, Nordea Invest, fhv. direktør, SDS, fhv. formand, Danmarks Sparekasseforening, fhv. næstformand, Arken

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
















