USA: Vi har ingen favorit til Nato endnu

BRUXELLES: Det er endnu uvist, om langt det vigtigste Nato-land – USA – kan støtte Mette Frederiksen som ny chef for den vestlige forsvarsalliance.
Sådan siger en højtstående amerikansk regeringskilde til Altinget, kun en måned før et topmøde i Vilnius gerne skulle finde en afløser for nordmanden Jens Stoltenberg som generalsekretær.
"Regeringen har endnu ikke lagt sig fast på en kandidat til at blive den næste generalsekretær, og vi er ikke i stand til at kommentere drøftelserne," siger kilden, som derefter lægger meget vægt på at rose Stoltenberg:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april















