Om
Lisbeth Knudsen
Hanne Strager
Lisbeth Knudsen
Hanne StragerVelux Fonden har valgt to nye bestyrelsesmedlemmer
6. marts 2024 kl. 13.09
Lisbeth Knudsen og Hanne Strager tiltræder Velux Fondens bestyrelse.
Det skriver Velux Fonden i en pressemeddelelse.
Lisbeth Knudsen er strategidirektør for Altinget, Mandag Morgen og Tænketanken Mandag Morgen, er adjungeret professor ved CBS og har en række bestyrelsesposter, blandt andet som formand for Demokratikommissionen, Niras Group samt den selvejende institution Odense Symfoniorkester. Hun har i snart 50 år været beskæftiget i mediebranchen, heraf primært i topstillinger som blandt andet koncernchef og ansvarshavende chefredaktør.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Kultur fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel


















