VisitNordsjælland får ny formand
Per Frost Henriksen (S) er ved generalforsamlingen i VisitNordsjælland blevet valgt som formand. Det skriver sn.dk.
Siden 9. december 2019 har han fungeret som bestyrelsesformand, efter at Mikkel Aarø-Hansen, direktør i Wonderful Copenhagen, trak sig som formand for turismesamarbejdet.
Den nyvalgte formand se frem til nye kampagner, der kan tiltrække danske turister.
"Midt i den vildeste krise i turisterhvervet er jeg blevet formand for VisitNordsjælland. Der er brug for alle kræfter for at redde turismen. Det bliver en sej kamp, som kræver sammenhold og masser af fælles kraft," siger Per Frost Henriksen ifølge sn.dk.
Per Frost Henriksen har været en del af VisitNordsjællands bestyrelse gennem en årrække og dertil medlem af en del andre bestyrelser.
Han er blandt andet formand for DGI Nordsjælland og FGU Øresund og medlem af Rungsted Gymnasiums bestyrelse og Nationalparkrådet for Kongernes Nordsjælland.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Flertallet bag koranloven forsvandt på valgnatten. Men nu vil SF alligevel holde hånden under den
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
















