
22. november 2021 kl. 16.51
Højskolesangene har runget højt og genvundet de danske hjerter, mens corona, hjælpepakker og sundhedsfaglige retningslinjer det seneste år har domineret i alle dele af samfundet.
Med hverdagen så småt tilbage og en god økonomi på sin plads opsiger generalsekretær for højskolerne Elsebeth Gerner Nielsen nu sin stilling. Det sker efter aftale med bestyrelsen, oplyser Folkehøjskolernes Forening.
Elsebeth Gerner Nielsen efterlader dermed nu en åben post som generalsekretær. Indtil hendes afløser er fundet udfylder chefkonsulent Thor West Nielsen hendes stol.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Debatten om politisk kunst viser, at de borgerlige også er blevet aktivister
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Ny skyder ambassadør igen
- Mindeord om Allis Helleland: "En ukuelig ildsjæl og en modig fornyer"



















