Pernille Weiss: "Enten var du ude, eller også var du inde. Og jeg var aldrig rigtig inde"

”Det føltes som at komme hjem,” fortæller Pernille Weiss om sit medlemskab af Konservativ Ungdom. ”Ungdomspolitik er jo også et gudsbenådet, dejligt sted at være, når man er lidt skæv i det.”
Foto: Arthur Cammelbeeck/AltingetArtiklen blev bragt første gang i Altingets magasin i juni 2020.
”Det var først, da jeg meldte mig ind i Konservativ Ungdom, at jeg fandt det sted, jeg passede ind. Det føltes som at komme hjem, og det gav mig en følelse af, at det var ok, at jeg havde min flok, og andre havde deres. Jeg behøvede ikke det, de andre havde i kliker og fester; jeg havde til gengæld KU. For ungdomspolitik er jo også et gudsbenådet, dejligt sted at være, når man er lidt skæv i det.
Jeg meldte mig ind, dengang Peter Kurrild-Klitgaard var formand, og blandt andre Niels Krause-Kjær var medlem – og i dem fik jeg også nogle lidt mere voksne rollemodeller for det at være i livet og ikke nødvendigvis være som alle andre.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Maritim kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Maritim
- Seniorforsker: Vi er reelt magtesløse over for den russiske skyggeflåde i Østersøen
- SVM-regeringen i skrottet strategi: Havne må finde alternativer til klapning
- Dansk Erhverv: Det er absurd, at en forældet havnelov kan hugge bremsen i for solcelleanlæg
- Dansk Metal: Uden danske ordrer risikerer opbakningen til oprustningen at falme
Nyhedsoverblik
Valget er slut. Hvad nu?


















